Felsefeden her yıl 20 bin mezun, 111 atama
Felsefeden her yıl 20 bin mezun, 111 atama
Prof. Dr Örsan K. Öymen, “İktidar, sorgulayan öğrenci istemiyor” dedi

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini üçüncü sınıftan itibaren her yıl öğrencilere zorunlu tutan MEB’in, okullarda yalnızca iki yıl okuttuğu felsefe derslerine verdiği önem, öğretmen atama sayılarına da yansıdı.

Birgün gazetesinden Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre her yıl 20 bine yakın felsefe grubu öğretmeninin mezun olduğu Türkiye’de, 2018 yılında yalnızca 111 felsefe öğretmeni atandı. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in felsefe alanında yapılan atamalara ilişkin sorusunu yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu alanda görev yapan kadrolu öğretmen sayısının 3 bin 749 olduğunu açıkladı.

Ataması yapılmayan felsefe öğretmeni sayısının on binlere ulaşması, felsefe bölümlerinin kontenjanlarına da yansıdı. Lisans yerleştirme sonuçlarına göre, en fazla boş kontenjanı olan bölümler arasında felsefe başı çekti. Felsefe bölümlerine yapılan başvuru oranı yüzde 56 azaldı. Birçok üniversitedeki felsefe programları, öğrencisi olmadığı için kapanma noktasına geldi.

Felsefenin sorgulayıcı bir disiplin olduğunun altını çizen FMV Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Örsan K. Öymen ise bu alanın göz ardı edilmesinin siyasal bir tercih olduğunu kaydetti.

Öymen, “İktidar, öğrencilerin sorgulamasını istemiyor. Biat eden, sorgulamayan insanlar iktidarların işine geliyor” diye konuştu.

İlgili Haberler