Sudan'da neler oluyor?
Sudan'da neler oluyor?
Vaziyet, Sudan'dan aktarıyor.

Sudan'da hayat pahalılığı, yakıt ve nakit sıkıntısına tepki olarak ve Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in görevi bırakması talebiyle 19 Aralık'tan bu yana rejim karşıtı gösteriler düzenleniyor. Ülkede 22 Şubat'ta bir yıl süreyle OHAL ilan edilmiş, Meclis 11 Mart'ta oy çokluğuyla aldığı kararla OHAL süresini 6 aya düşürmüştü.

Sudan'da meydana gelen olayları, eğitim için bölgede bulunan Emir Talha Yaman aktardı. İşte Yaman'ın izlenimleri:

Sudan'da olaylar 15 Aralık 2018’de başladı. O zamandan bu zamana eylemler sürüyor. Ama bu zamana kadar dün geceki eylemler gibi büyük bir eylem olmadı. Dün meydana gelen eylemlerin çok büyük olmasının sebebi, 1985'te kansız darbeyle görevden alınan Cumhurbaşkanı Cafer Muhammed el-Numeyri'nin devrilişinin yıl dönümü olması. Darbenin yıl dönümünde hava, kara ve deniz kuvvetleri karargahlarının yakınlarında eylem düzenlendi. Ülkede şubat sonunda OHAL ilan edilmişti. Dün meydana gelen olaylarda Ulusal Güvenlik'in halka yönelik tepkisi sert oldu, 5 kişi öldürüldü.

Hartum’un yapısı şöyle: Omdurman ve Bahri’den oluşan bir eyalet yapısı. Bu eyalet diğer yerlerden Nil Nehri’yle ayrılır ve Nil Nehri’nin üzerinde bağlantı sağlayan 5 tane köprü bulunur. Köprülerin hepsi şu anda kapalı ve Hartum’a geçiş yok. Hartum bomboş, polis geçişe izin vermiyor ama eylemcilerin toplanma çabası devam ediyor. Amaç Ömer El Beşir'i devirmek ama yerine kimin geleceğine dair bir somut bir öneri ya da aday yok. O yüzden eylemler yönsüz ilerliyor. Ancak muhalif Sudan Meslek Odaları (SPA) tarafından, bugünden itibaren tüm ülkede genel grev ilan edildi.

Ömer El Beşir bu süreçte OHAL ilan ettikten sonra kendi partisini ve yöneticilerini de görevden uzaklaştırdı. Eylemcilere "İstediğiniz her şeyi yaptım ama ben kaldım" mesajı gönderdi. Kendisinin de 2020’deki göstermelik seçimlerde aday olmayacağına dair söylentilere cevap vermedi. Bu aslında aday olmayacağını söylemesi gibi bir şey. Aslında aday olmayacağını da açıklayacaktı fakat asker durdurdu. Zira ülkedeki askeri elitler Ömer El Beşir’in göreve devam etmesini istiyor. Ancak Beşir, 2020'de yeniden seçilmesinin önünü açan anayasa değişikliklerini iptal etmişti. Beşir'in kararları, hükümet karşıtı gösterilerin ardından geldi. Ömer El Beşir'in ise yerine gelecek adayı şimdiden hazırladığı iddia ediliyor. Şubat ayında 18 eyaletin başına ordudan isimleri atarken bakanların çoğunu değiştirdi. Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, eyaletlerin başına ordudan isimler atandı, savunma, dışişleri ve adalet gibi 6 bakanlık dışında tüm kabine yenilendi. Bazı bakan yardımcılıkları ve genel sekreterlik makamlarına da yeni isimler getirildi.

Sudan'daki olayların arka planında hayat pahalılığı, yakıt ve nakit sıkıntısı bulunuyor. Ekmek ve yakıt gibi temel tüketim kalemlerindeki aşırı zamlar nedeniyle Aralık ayında başlayan gösterilerde 20 kişi ölmüştü.

İlgili Haberler