Reddit’in r/place etkinliğine bu sene de bayrak savaşları damgasını vurdu
Reddit’in r/place etkinliğine bu sene de bayrak savaşları damgasını vurdu
Yayıncılar, özellikle Twitch üzerinden örgütlenerek farklı ülkelerin bayraklarına saldırdı.

Popüler sosyal medya platformlarından Reddit, 2017’de düzenlediği r/place etkinliğinin bu yıl ikincisini düzenledi.

Dünyanın farklı ülkelerindeki Reddit kullanıcıları, 5 dakika arayla bir piksellik alan boyayabildiği etkinliğe yoğun katılım gösterdi. Bu yılki etkinliğe, 2017 yılında olduğu gibi yine bayrak savaşları damga vurdu. Özellikle Ukrayna’daki savaş gündemi belirlerken, Türk kullanıcılar ile İspanyollar ve Fransızlar arasında da çarpıcı bir rekabet yaşandı.

Reddit’in kullanıcılarına sunduğu 999x999 boyutlarındaki boş alandaki rekabetin ardından, platform tarafından boş alan boyutu iki katına çıkarıldı. Ancak bu alanın da yetersiz kalmasıyla toplam oyun alanı kadar bir alan daha mücadele alanına dahil edildi. Ülkeler arasındaki rekabetin temel unsuru, farklı ülkenin bayrağını silmek üzerine kurulu. Bu noktada, Türkiye’deki kullanıcılar başlangıçta mücadeleye dahil olmayarak Türk bayrağını ve Atatürk portresini organize bir şekilde çizdi. Bu arada Onedio’nun aktarımına göre Félix 'xQc' Lengyel adlı Fransız asıllı Kanadalı yayıncı, etrafında toplanan yaklaşık 200 bin kişi haritayı ve eserleri bu siyah boşluk ile yutmak üzere hareket etti.

Türkiye’ye saldırı başlayınca organize koruma kuruldu

Türk bayrağına ve Türk kullanıcıların hazırladığı çalışmalara da saldıran xQc ve 200 bin kişilik ekibine karşı, Türk Twitch yayıncısı Elraenn ve Reddit kullanıcıları çevresinde örgütlenen 125 bin kişilik bir koruma oluşturuldu. Türkiye'nin en çok izlenen Twitch yayıncılarından Pqueen ve Hype da ekipleriyle birlikte organize olarak önemli çizimler yaptı. Dün gece saatlerinde biten organizasyonla ilgili bilgi veren Gazeteci İbrahim Haskoloğlu, “İnternet tarihinin en büyük organizasyonlarından olan Reddit Place sona erdi. Son durum tablosu: Türk Bayrağı, Atatürk portresi, İstanbul silüeti, Barış Manço, Anıt Kabir ve TB-2 Bayraktar son ana kadar Türk kullanıcılar tarafından korundu” ifadelerini kullandı. Bu arada Haskoloğlu’nun, Yunan bir Twitch yayıncısıyla Kıbrıs ve 12 Adalar konusunda pazarlık yaptığı da görüldü.

İlgili Haberler