Myanmar liderinden Başbakan Yardımcısı Şimşek'e Arakan eleştirisi
Myanmar liderinden Başbakan Yardımcısı Şimşek'e Arakan eleştirisi
Arakanlı Müslümanlar hakkındaki sessizliği tepki çeken Myanmar lideri Aung San Suu Kyi, ilk kez konuştu.

Arakanlı Müslümanlar'a yönelik muamele nedeniyle Batı ülkeleri, Türkiye ve Müslüman ülkelerin eleştiri oklarını yönelttiği Myanmar'ın fiili lideri Nobel Barış Ödüllü Suu Kyi, 25 Ağustos'tan beri konu hakkında ilk kez konuştu. Sputnik'in haberine göre, açıklamada Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Arakan hakkındaki Twitter paylaşımına tepki gösterilerek iki ülke arasındaki ilişkilerin bozulmaması gerektiği ifade edildi. 

Arakanlı Müslümanlar'a yönelik şiddet olaylarını 'soykırım' olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesinin ardından Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığı'ndan Sorumlu Devlet Bakanı Suu Kyi'nin ofisinin Facebook hesabından açıklama yapıldı.

BİLGİ KİRLİLİĞİ AÇIKLAMASI

Açıklamada olaylardan 'teröristleri' suçlayarak 'bilgi kirliliği buz dağı' yorumunu yapan Suu Kyi, Bangladeş'e kaçan onbinlerce Arakanlı Müslüman'dan bahsetmedi, "Hükümet, Arakan'daki herkesi olabilecek en iyi şekilde savunmaya çoktan başladı" ifadelerini kullandı. 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Arakan'da çekildiğini iddia ederek 29 Ağustos'ta Twitter'dan paylaştığı ancak daha sonra başka ülkeden olduğunun anlaşılması üzerine sildiği fotoğraflı paylaşımlara atıf yapılan açıklamada "Suu Kyi, Başbakan Yardımcısının yaptığı paylaşım gibi sahte bilgilerin, farklı ülkeler arasında sorunlar çıkarmak ve teröristlerin çıkarlarını koruma amacıyla planlanmış büyük bir bilgi kirliliği buzdağının sadece görünen yüzü olduğunu söyledi" ifadesi kullanıldı.

Budist nüfusun çoğunluğu oluşturduğu Myanmar'da son 12 günde 125 bini aşkın Arakanlı Müslüman ülkeyi terk ederek Bangladeş'e sığındı.

Arakanlı militanlarla çatışmalarda en az 400 kişinin öldüğünü açıklayan Myanmarlı yetkililer şiddet olayları ve kundaklamalardan militanalrı sorumlu tutuyor.

Bangladeş'e kaçan Arakanlı Müslümanlar ise cinayet, tecavüz ve kundaklama olaylarından orduyu sorumlu tutuyor.

ŞİMŞEK'TEN AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı Şimşek ise bugün Twitter'dan Suu Kyi'nin açıklamasına verdiği yanıtta "Çok yazık! Ülkesindeki katliamlara ve etnik temizliğe sessiz kalan Nobel ödüllü lider düzelttiğim twite sığınıyor" dedi.

İlgili Haberler