Karındeşen Jack'in kimliği 131 yıl sonra teşhis edildi
Karındeşen Jack'in kimliği 131 yıl sonra teşhis edildi
Tarihin ilk seri katillerinden olan 19’uncu yüzyıl canisi Karındeşen Jack’in gizemi DNA teknolojisi ile çözüldü.

İngiltere’nin başkenti Londra’da Whitechapel mahallesi, 1888’de 2.5 ay içinde işlenen kadın cinayetleri ile sarsıldı. Öldürülen 5 kadının da karınları yarılıyor, organları sökülüyordu. Kurban seçilen kadınların hepsinin fuhuş sicili vardı. Cinayetler aradan geçen 131 yılda aydınlatılamamıştı. Cesetlerin kusursuz kesilmesi, bu cinayetleri bir cerrahın işlediği iddialarını güçlendiriyordu.

Katil, polise gönderdiği mektupların sonuna koyduğu imzadan dolayı ‘Karındeşen Jack’ olarak tarihe geçti. Cinayetlerle ilişkilendirilen tek delil bir kadın şalıydı. Liverpool John Moores Üniversitesi, şal üzerinde ileri teknikler kullanarak yaptıkları incelemeleri tamamladı. Şaldaki kan ve DNA örneklerinin Polonya asıllı berber Aaron Kosminski ve kurban Stride ile eşleştiğini açıkladı.

Berber Aaron Kosminski, 1888’de polisin şüpheliler listesine girmişti. Ancak hiç iz bırakmadığı için delil yetersizliğinden hakkında işlem yapılmamıştı. Karındeşen Jack’in 18 kadın cinayeti daha işlediği düşünülüyor. Mahalleden bir kadından gayrı meşru çocuğu olduğu için arkasında iz bırakmak istemediği iddia edilen Kraliçe Victoria’nın torunu Prens Albert Victor dahil birkaç soylu da şüpheliler arasındaydı. 

 

İlgili Haberler