Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'ta, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Osmanlı'ya isyan eden İskender Bey'in mezarında
Cumhurbaşkanı Erdoğan Arnavutluk'ta, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Osmanlı'ya isyan eden İskender Bey'in mezarında
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSİ 12.40'da Arnavutluk'un başkenti Tiran'a geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Rama'nın davetlisi olarak resmi temaslarda bulunmak üzere özel uçak TC-ANK ile TSİ 12.40'da Arnavutluk'un başkenti Tiran'a geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rahibe Teresa Uluslararası Havalimanı'nda Arnavutluk Başkanı Edi Rama tarafından törenle karşılandı.

İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından tören kıtasını selamlayan Erdoğan ve Rama birbirlerine heyetlerini takdim etti.

Erdoğan ve Rama daha sonra, Arnavutluk'ta 2019'da meydana gelen deprem felaketinde evlerini kaybeden aileler için Türkiye tarafından inşa edilen konutların teslim törenine katılmak üzere Laç şehrine hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Arnavutluk'a geldi.

ILİR META, OSMANLI'YA İSYAN EDEN İSMİN MEZARINDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk’ta Başbakan Edi Rama tarafından karşılanıp, caddelere Türk bayrakları asılırken, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta ise Osmanlı’ya isyan eden devşirme İskender Bey’in 554. ölüm yıl dönümü nedeniyle mezarına gitmeyi tercih etti.

Arnavutluk'ta Gjergj Kastrioti olarak tanınan İskender Bey, küçük yaşta Osmanlı sultanı II. Murad'a rehin verildikten sonra Müslüman oldu ve Edirne'de içoğlanı olarak yetiştirildi. Sultan II. Murad, kendisine Büyük İskender'in adından esinlenerek İskender adını ve Bey unvanını verdi. İskender Bey, Osmanlıların 1443'te İzladi'de (Zlatica) uğradığı yenilgi sırasında, Müslümanlara karşı savaşan Arnavut soydaşlarına katılmak üzere askerleriyle birlikte Osmanlı ordusundan kaçtı. Ardından yeniden Hıristiyan oldu ve ailesine ait mülkleri geri aldı.

1444'te Arnavut soyluları arasında bir birlik kuran İskender Bey, aynı yıl bu birliğin başkomutanlığına atandı. Ardından Kocacık ve Akçahisar kalelerini aldı. 1444-66 arasında, Osmanlıların Arnavutluk üzerine düzenledikleri 13 akını püskürttü. 1450'de Kroya Kalesi'ni kuşatan II. Murad' in orduları karşısında gösterdiği direnişle adını daha da duyurdu. Sonraki yıllarda Venedik ile Papalıktan da destek gören İskender Bey, Papa III. Calixtus tarafından Papalık Orduları Başkomutanlığına atandı. 1451'den sonra Fatih Sultan Mehmet'in düzenlediği akınlar sonucunda Osmanlı'ya bağlılığını bildirmek zorunda kaldı. 1463'te Venedik'le kurduğu ittifakın desteğiyle Osmanlı'ya karşı yeni bir saldırı başlattı. Yaşamının sonuna kadar Osmanlı'ya karşı direnen İskender Bey'in ölümünden kısa süre sonra Kroya Kalesi düştü (1478) ve Arnavutluk, Osmanlı egemenliği altına girdi.

BAŞBAKAN VE CUMHURBAŞKANI SİYASİ RAKİP

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yakın dost olan Başbakan Rama ile Erdoğan'ı karşılamaya katılmayan ve Erdoğan ile görüşmeyen Cumhurbaşkanı Meta, Arnavutluk siyasetinde rakip olarak biliniyor. Cumhurbaşkanı Meta'nın, ABD'nin son iki büyükelçisi ile de arası kötü. Meta, ABD büyükelçilerini Arnavutluk'un iç işlerine burnunu sokup ülkedeki Sorosçular ve Rama'yı desteklemek ile suçluyor. ABD de Meta'yı yargı reformuna karşı çıkıp yolsuzluk yapan bürokratları korumakla itham ediyor. Meta'ya yakınlığıyla bilinen Arnavutluk'un eski başsavcısı Adriatik Llalla, ABD'nin desteklediği yargı reformu kapsamında yolsuzluk yaptığı gerekçesi ile ABD tarafından "persona non-grata" ilan edilmiş ve Aralık 2021'de Roma'da tutuklanmıştı. Arnavutluk'un petrol sahalarının işletmesini yapan Kanadalı şirket Bankers Petrolium, 2015'de petrol çıkarma işlemleri sırasında bazı kuyuların patlaması sonucu çevredeki köylerde büyük hasara yol açtığı ve bazı finansal suçlara karıştığı gerekçesi ile davalık olmuştu. Bu davalara bakan savcı da Llalla'nın kendisiydi. Llalla'nin iddiasına göre eski ABD büyükelçisi Lu, kendisine davaları düşürüp davayı ufak parasal cezalarla kapaması konusunda baskıda bulundu.

İlgili Haberler