Apple, dünyada 3 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk halka açık şirket oldu
Apple, dünyada 3 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk halka açık şirket oldu
ABD merkezli dünyaca ünlü teknoloji şirketi Apple yine bir ilke imza attı.

ABD merkezli teknoloji devi, hisse fiyatının 182.86 doları geçmesi ile dünyada 3 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk halka açık şirket oldu. Apple'ın 2 trilyon dolarlık piyasa değerinden 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşması ise iki yıldan kısa sürdü.

Apple'ın 1 trilyon dolarlık piyasa değerinden 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşması da yaklaşık 2 yıl sürmüştü. Apple ardından 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşması beklenen şirket ise, ABD merkezli bir diğer teknoloji şirketi olan Microsoft’un olması bekleniyor. Microsoft, geçtiğimiz sene haziran ayında 2 trilyon dolarlık piyasa değerini aşmıştı.

Genelde iPhone şirketin satışlarının yaklaşık yarısını oluşturuyor, ancak şirket iPad tabletleri ve Mac bilgisayarlarıyla da biliniyor.

Apple Store üzerinden satılan yazılımlar ve iCloud üzerinden yapılan bulut depolama hizmetleri ve müzik, televizyon ve fitness hizmetleri, işin giderek önem kazanan bir kısmı.

Ağustos ayında Apple'ın Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cookk, görevdeki 10 yılını geçerken beş milyondan fazla hisse senedi almıştı.

Türkiye'nin GSYİH'sinden fazla 

Bu oranla beraber Apple, Türkiye'nin GSYİH'sinin (740 milyar dolar) 4 katından daha büyük oldu.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın'ın aktarımına göre de bir Apple, 15 BİST'e denk geliyor. Borsa İstanbul’daki bankalar, holdingler ve fabrikalar dahil tüm şirketlerin toplam değeri yaklaşık 200 milyar dolar.

 

İlgili Haberler