Almanya'daki yerel seçimlerde aşırı sağcı AfD oyunu ikiye katladı
Almanya'daki yerel seçimlerde aşırı sağcı AfD oyunu ikiye katladı
Uzmanlar aşırı sağın başarısını Başbakan Angela Merkel'in göçmen politikası ve gelir eşitsizliğine bağladı.

Almanya'nın Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinde yapılan yerel seçimlerin çıkış anketlerine göre aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi iki eyalette de oylarını ciddi oranda arttırarak ikinci oldu. Uzmanlar aşırı sağın başarısını Başbakan Angela Merkel'in göçmen politikası ve gelir eşitsizliğine bağladı.

Çıkış anketlerinin gösterdiği sonuçlara göre AfD iki eyalette de parlamentodaki ikinci en büyük parti olacak. AfD, 5 sene önce yüzde 9.7 oy aldığı iktidar partisi Hristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) kalesi kabul edilen Saksonya'da oylarını iki katından fazlasına çıkartıp yüzde 27.5 aldı. AfD, Brandenburg eyaletinde ise 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde aldığı yüzde 12.2 oyu yüzde 24.5'e çıkardı.

Merkel yönetiminde son dönemini geçiren CDU, çıkış anketlerine göre Saksonya'da yaklaşık 7 puanlık bir puan kaybı yaşayarak yüzde 32-33 bandına düştü ancak birinciliğini korudu. Almanya Sosyal Demokrat Partisi(SPD) de Brandenburg eyaletini oyların yüzde 27'si ile kazanmayı başardı, ancak anketlere göre oyu geçen seçimlere kıyasla yaklaşık yüzde 5 düştü.

AfD Eş Başkanı Alexander Gauland çıkış anketlerinin açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, "Partimiz Merkel'in muhafazakarlarını cezalandırdı. Saksonya'daki ve Brandenburg'daki sonuçlardan memnunuz " dedi. Gauland, "Henüz en kuvvetli olan biz değiliz, ama olmaya çalışıyoruz" diye devam etti.

İlgili Haberler