Sohbet odası avcısı: Lise terk olan 22 yaşındaki bir gencin SADAT, İsrail ve Suriye hikâyeleri
Sohbet odası avcısı: Lise terk olan 22 yaşındaki bir gencin SADAT, İsrail ve Suriye hikâyeleri
Twitter, dün akşam dile getirilen dolandırıcılık iddialarıyla çalkalandı.

İsmi B.G...

8 Mayıs 2000 doğumlu, 22 yaşında bir genç.

B.G, bir süre önce Twitter’daki paylaşımlarıyla gündem olmaya ve etki alanını genişletmeye başladı. B.G., asıl çıkışını Twitter’da açtığı sohbet odalarıyla sağladı. Sohbet odalarında başta sığınmacı sorunu olmak üzere birçok konunun tartışılmasını sağlayan B.G., bu arada sosyal medya çok takipçili bazı anonim profillerle de ortak yayınlar yaptı. Hatta B.G.'nin, “Murathan” isimli bir şahısla “Düzensiz Göçle Mücadele Derneği” diye bir dernek de kurduğu aktarıldı. Derneğin kurulumunda da belirli bir miktarda para toplandığı iddia edildi. Fonculuğa karşı olduğunu belirten, sığınmacı sorununa da sert bir şekilde değinen B.G. hakkında dün çok tartışılan iddialar paylaşılmaya başlandı.

Twitter’da “Rauf Köse” ismini kullanan bir profil, B.G.'nin dolandırıcı olduğunu ve farklı kişilerden, belli dönemlerde ve çeşitli bahanelerle borç isteyip geri vermediğini iddia etti. Daha da çarpıcısı, B.G.'nin bunu yaptığı insanların arasında eski kız arkadaşlarının da olmasıydı. B.G.'nin eski sevgilisi B.M., “Ben B.G.'nin beni dolandırdığını yazdığımda kendisi susayım diye tweet atıp güya itiraf etmişti. Murathan’la bir olup tweet sildirdiler bana :) Takipçileri de ‘adamlığın zekatını ver’ diyerek RT yapmışlardı. Sakalımız yok ki dinlensin” yazdı.

 

“35-40 MAĞDUR OLDUĞUNA DAİR DUYUM ALDIM”

B.G.'nin eski kız arkadaşlarından Z., B.G.'nin kendisinden yüklü miktarda borç aldığını ve geri ödemediğini aktarırken, “Buradan yazayım. B.G. ile kasım ayından beri birlikteliğimiz vardı. Bu süre zarfında benden yüklü miktarda borçlar aldı. Aileler ilişkiyi biliyor, buluştuğumuzda birçok şeyi ödüyor diyerek vermiştim. Ancak bu süreçte CC’den onunla alakalı birçok soru geliyordu. Hem de çok ağır ithamlarla. Ciddi kavgalar ediyorduk ancak bir şekilde barışıyorduk. Sonra beni aldattığını öğrendim. Birçok kızla özel mesajları geldi. Buse’yi aradım ve onla görüştük. Olan bitenleri anlattı. O an ki duygusal bunalımımla ve B.G.'nin beni sıkıştırmasıyla B. ile neler planladığımızı anlattım. 2 ay, bir iyi bir kötü iletişimimiz oldu. Ailesine dahi korumuşluğum vardır. Sonra öde borcunu dedim. Olmayacaktı çünkü hala aldattığı diğer kızları ve borç aldığı insanları öğrenmeye başladım. Bu zamana kadar susma nedenim ismimi düşünmem ve böyle bir olayla anılmamak istememdi. Sonra bir arkadaşını arayıp olayları anlattım. Kime güveniyorsa git anlat dedim. Sonra B.G. aradı ve arkadaşlarıyla konuşmalarımı söyledi. Ve ‘eline güç geçse ilk sen bana vurursun’ dedi. Açık açık ‘evet çünkü değişeceğin yok, bir şeyler yaşaman gerekiyor’ dedim. Sonra beni arayıp ‘artık düşmanımsın’ dedi. ‘Açık açık yapmam gerekiyordu özür dilerim’ de dedim. Biraz pişman hissettim. Çünkü 3-4 kişi vardı kanıtlı bildiğim. Ama 35-40 kişi olduğuna dair duyum aldım” ifadelerini kullandı.

SURİYE’DE ÇATIŞMALARA KATILDI MI?

İddiaların diğer boyutlarına gelecek olursak...

B.G.'nin geçmişine dair en kapsamlı anlatımı, gazeteci Baki Yaya yaptı. B.G.'nin geçmişte bir cemaate de mensup olduğunu aktaran Yaya, “2019’un aralık ayının başlarında Murathan ağabeyin bir grubu vardı Twitter’da. O grupta 60-70 tane hesap var. Milli duyguları, vatani duyguları tag çalışması yapıyorduk. B.G. de grupta vardı, o grup aracılığıyla tanıştık. Fazla geçmedi, bir gün bana mesaj attı. Bir derdinin olduğunu söyledi. Numaramı attım, aradı beni. 'Ağabey sana ideolojik olarak uzağım ama sen iyi bir insansın. Sıkıntım olduğunda konuşabilir miyim?' dedi. Tabii dedim. Sonra yanıma gelmek istedi, Bilecik’te okuyordum oraya davet ettim. Tam aynı dönemde babasından bahsetti. Fazla derinlemesine inmeyeceğim. Babasını biraz farklı tanıttı. Rauf Ağabey’e de kendisini Selanikli bir Yahudi olarak tanıtmış. Başkalarına MİT’te çalıştığını söyleyerek yaklaşmış. Birilerine Suriye’de görevli olduğunu söylemiş. Bana Bilecik’te, babasının kendisine para göndereceğini fakat 18 yaşında olmadığından kartı olmadığını, parayı benim hesabıma gönderip gönderemeyeceğini sordu. Yabancı da bir numara gösterdi, ben de kabul ettim. Bilecik’ten benimle Kocaeli’ye geldi. Suriye’ye de üç dört kez geldi, bir kere de benimle geldi. Ben gazeteci kimliğimle Suriye’ye gittim. Mesele de buradan patladı. Çatışmaya girdiğini söylemiş, ben de yalan söylediğini ifşa ettim. Eğitimi yok, askerliğini yapmamış... Bunları yapan insan bile böyle hikâyeler anlatamaz. Buse Hanım’la konuştuğu dönemde B.G. ile arkadaşlığımı bitirdim. Ben o dönem birden fazla kızla konuşurken görüyordum arkadaşı ve sürekli bir para akışı vardı ona. Ailesinin gönderdiğini iddia ediyordu. Herkese farklı bir hikâye anlatmış. Bize de farklı bir hikâye anlattı. Yalan söyleme bağımlısı, ben bunun şizofreni olduğunu düşünüyorum” dedi.

HANGİ AKADEMİSYENLERLE İLETİŞİM HALİNDE?

B.G. ile ilgili iddialar bunlarla sınırlı değil.

Sosyal medyada dile getirilen iddialara göre bazı akademisyenlerle de iletişimi olan B.G., bu akademisyenlerin İsrail’le çalıştığını iddia edip, onlardan talimatlar olduğunu söyledi. Bir sosyal medya kullanıcısı, “Bana ne dedi biliyor musun, ben bu yaz tatilinde İsrail’e gidecektim. Bu da benim peşime takıldı, bir arkadaşımızla birlikte 3 kişi gidecektik. Dedik ki şu pasaportunu gönder. B.G. de dedi ki ‘Ağabey şu akademisyen var, zaten İsrail’e çalışıyor. Adamın akademisyen olduğunu, vize memuru olmadığını söyledim. O akademisyeni de ayrıca kuzeni diye pazarlıyor” ifadelerini kullandı.

“NEREDE ÇALIŞTIĞINI SORDUM, ARKADAŞI ‘SADAT’ DEDİ”

Twitter’da açılan “Milliyetçiliğin İstismarı” başlıklı sohbet odasında konuşan bir başka kullanıcı ise “B.G. ile, hesabı ilk açtığımda birkaç yıl önce, az takipçiliyken Yunan-Ermeni Soykırımı iddialarına karşı, Mavi Vatan savunması için İngilizce tag açıyoruz diye bir grup açtı. 40 kişi falan vardı içinde. Normal, kendi aramızda yaptığımız bir şeydi. Oradan tanıştık, numaralar verildi. 2-3 ayda bir konuşuyorduk. Yakın zamana kadar bir dediği bir dediğini tutmadığı için sağlam olmadığını anladım. Nerede çalıştığını sordum. Ortak arkadaşlarından biri ‘SADAT’ dedi. Bu da onayladı. Sonrasında, dolandırılan Zeynep benim arkadaşım. Onlar yakın olunca bunu söyledim Zeynep’e, dikkat et diye. Zeynep de gitmiş söylemiş. Sonra beni aradı gecenin köründe. Beni öldüreceğini, yok edeceğini, mahkemelerde süründüreceğini söyledi. ‘SADAT’ta çalıştığımı nereden çıkardın?’ diye sordu. Nerede oturduğumu bulacağını, savcı, MİT’ten hacker arkadaşlarının bulunduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

ŞEHİT AİLESİNİ DOLANDIRDI MI?

B.G. ile ilgili en çarpıcı iddia, bir şehit ailesini “kütüphane kurma” iddiasıyla dolandırması.

Konuyla ilgili Twitter’da bilgi veren bir kullanıcı, “Biz bu şahsı 18 yaşında tanıdık buralarda. Ankara’da görev yapan savcı bir beyle birlikte tanıyoruz. Daha sonra, Vezneciler şehidimiz polis Yaşar Özlem’in nişanlısı acısını paylaşıyor buralarda. Kendisi Afyon’un küçük bir köyünde, atanamayan bir öğretmen. Ben de kendisiyle üniversiteden arkadaşım. Bana, Yaşar’ın adına bir üniversite yapılacağını aktardı. İstenilen meblağ çok küçük bir miktar. Bu parayla İstanbul’dan Manisa’ya gidilmez. Böyle olunca, ikna etmeye çalıştık ama o kadar kapılmış ki bu hayale... Yaşar’ın adı yaşayacak. Bu arkadaş da Kerkük’ün karıştığı dönemlerde sözde gidiyor geliyor. Nihayetinde parayı aldı. Sonradan ortaya çıkıyor gerçekler. Bugün şehit yakını yarın başkaları olur veya olmuştur. Onlarca kişi bu adamın açtığı odaları dinledi ve alkışladı. Benim içimi acıtan olay bu” iddiasında bulundu.

MUHABERAT DA DEVREYE GİRDİ

Yayına bağlanan Türkmen Düşünce Hareketi Kurucu Genel Başkanı Eyhem Çamurcu ise “Twitter üzerinden tanışmıştık. Ben Suriye Türkmeniyim, Halepliyim. Twitter odalarından birinde, B.G. ile Murathan diye arkadaşlar vardı. Bizim de değerli bir ağabeyimiz vardı. Onu sürekli kötüleyerek yayından attılar. Bir tane sözde Ermeni gazeteciyi aldılar, onun da El Muhaberat’ın adamı olduğuna dair kanıtlı paylaşımlar yaptım. Dikkate almadılar ve devam ettirdiler. Bu şahsı konuşturdular başka yerlerde. Bunu ilk konuşturanlar da B.G. ve Murathan. Hatta bir keresinde, Türk milliyetçiliği konusunda da paylaşım yaptım. Bunun üzerine B.G. beni de arayıp tehditvari konuştu. Bana da Suriye’ye gitmek istediğini ama öncesinde de birçok komutanı tanıdığını aktardı. O konuda ön ayak olmadım. Bir şeyler olduğunu hissettim hatta Rauf Köse’yle de konuştuk. Ama bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum. Suriye Türkmenleri üzerinden bu kadar prim yapılmak istenmesi bizi üzüyor. Ben yalnızca B.G.'nin değil de Murathan’ın da bizim üzerimizde bir kampanya yürütmeye çalıştığına şahit oldum. B.G.'nin bu konuda yalnız olmadığını düşünüyorum” dedi.

DİĞER MAĞDURLARIN ANLATIMLARI

Twitter’da adını vermeyen bir başka kullanıcı ise yaşadığını iddia ettiği dolandırıcılığı şöyle anlattı:

“B.G. ile 6-7 yıllık bir geçmişimiz vardır. Türkçü gruplar içindeki çevremizden ötürü böyle bir tanışıklık oldu. B.G. liseden mezun olduğunu söyledi ve askeri okulu kazandığını aktardı. Buna ciddi anlamda sevinmiş ve inanmıştık. Aradan aylar geçti, B.G.'nin durumunu sorduk. Sağlık raporunu yetiştiremediği için kazandığı halde gidemediğini söyledi. Hatta o dönemde gurbetçi bir ablamız bu duruma çok üzülüp B.G.'ye baya bir destek olmuştu. Ardından B.G. ile muhabbeti kestik ve dışladık. Ardından kendi içinde bir çevre ve ortam edindi. B.G.'nin lise mezunu olduğunu bildiğim için söyleyeyim, bilmediği konular hakkında yazılar yazmaya başladı. Bunları nereden elde etti, kim gönderdi bilemem. Bunları kim gönderdiyse B.G.'nin büyümesinde payı vardır. B.G.Türkmen Dağı’na belki gitmiştir ama çatışma falan yok. Gidip poz verdi. Hatta milliyetçi bir partinin bir mensubu vasıtasıyla gitmişti o dönem. Poz verip döndü ve bunun ekmeğini yedi. B.G. kadar B.G.'ye yol veren büyüklerinin de payı vardır.”

B.G.'nin eski kız arkadaşı B.M ise bizzat B.G.'nin annesinden duyduğu kadarıyla B.G.'nin lise terk olduğunu ve birinci ya da ikinci sınıfta okuldan ayrıldığını belirtti. B.G.'nin dolandırmaya çalıştığı isimlerden olan mühendis Sezer Sarı ise şunları söyledi:

“Ben aslında dolandırılmadım, beni dolandırmaya yeltendi. 20 Haziran gecesi, saat 11’e çeyrek kala beni aradı. Benim mühendis olup olmadığımı sordu. Annesine bin lira para göndermek istediğini ancak şarjı bittiği için hesabı bloke olduğunu ve nasıl yapabileceğini sordu. Ben de müşteri hizmetlerini aramasını ve uygulamadan bloke kaldırması gerektiğini söyledim. Sonra kapattı. Ben nasıl yapacağına dair video da attım. Nasıl böyle biri olduğunu fark edemedik anlayamadım. Hatta ben bu arkadaşın milliyetçi duygularla hareket ettiğini düşünerek İstanbul’a geldiğinde benim evimde kalabileceğini de söyledim.”

Şu anda Bozcaada’da olduğu iddia edilen B.G.'nin, iddialara cevap verip vermeyeceği bilinmiyor. Fakat ortaya çıkan iddiaların boyutu, sosyal medya kullanımındaki algı yaratma çabasının ve organize çalışmaların niteliğine dair soru işaretleri uyandırdı. Zira açtığı sohbet odalarında ve paylaşımlarında, başta sığınmacı ve fon meselesi olmak üzere öne çıkabilecek konularda çıkışlar yapan ve odalardaki konuşmaları yönlendiren B.G. ile ilgili iddialar çok çarpıcı ve ciddi.

Vaziyet, konuyla ilgili bize ulaşması durumunda vereceği cevapları da yayınlayacak.

İlgili Haberler