Memleket Partisi'nde ihraç krizi devam ediyor
Memleket Partisi'nde ihraç krizi devam ediyor
Küfürlü kavgayla gündeme gelen Memleket Partisi’nde kriz büyüyor.

Memleket Partisi’nde Genel Disiplin Kurulu üyeliği görevindekiTolgahan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde bir diğer partili Mustafa Kemal Çiçek ile birlikte, kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi. İki partili, sosyal medya paylaşımları ve ana muhalefeti eleştirmeleri nedeniyle genel merkezin hedefinde. Erdoğan ayrıca Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı’nın, Memleket Partisi’nin oy oranlarını olduğundan 3 kat fazla gösteren bir anket hazırladığını iddia etti. Erdoğan, kendi deyimiyle partideki rota değişikliğini, çevrimiçi sohbet odasındaki kavgayı, Genel Başkan Muharrem İnce’nin sosyal medyaya yaklaşımını ve anket iddiasını Vaziyet’ten Alperen Kılıç'a anlattı. Söz konusu iddiaya yönelik ulaştığımız Hakan Bayrakçı’dan da açıklama geldi.

"Muharrem Bey'e itiraz eden, muhalefet eden bir noktadayım"

“Partiyi büyütmek adına, yapılan yanlış işlere ses çıkarmak gerek. İllerden bize çok şikayet geliyor, ancak parti meclisinde bunlar gündem olmuyor, herkes çok olumlu konuşuyor ancak problemler hasıraltı ediliyor. Gelen şikayet dilekçeleri işleme alınmıyor.Bu dosyalar genel sekreterlikle, genel başkan arasında paslaşılıyor ve kapatılıyor. Bu yanlışları dile getirdik.”

"Kamuoyu önünde parti meselelerini hiç tartışmamıştık"

“Ne zaman ki parti, bunu davulla zurnayla bir marifetmiş gibi, sosyal medya mecralarında beni ve Mustafa Kemal Çiçek’i kesin ihraç talebiyle disipline sevk ettik diye duyurdu, biz de o zaman dedik ki, siz bu konuyu kamuya açtınız, kamuoyu önünde tartışmaya açtınız, bizi burada hedef haline getirdiniz, o zaman biz de bu konuları artık kamuoyu önünde tartışmakta bir beis görmüyoruz.”

"Rota değişikliği var, Kemalist çizgiden uzaklaşılıyor"

“İstanbul’da Kemalist düşünceye sahip genç bir grup vardı. Bu gençlere mobbing uygulayıp istifa ettirdiler. Nitekim Mehmet Ali Çelebi’nin partideki görevlerinden istifasını da bu kapsamda değerlendiriyorum. İstifası için her ne kadar ailevi nedenler öne sürdüyse de asıl sebebin bu rota değişikliği olduğunu düşünüyorum.”

"Bunlar boş işler, bunlarla vakit kaybetmeyin"

Muharrem İnce’nin sanal ortamda parti propagandası yapmayı faydasız bulduğunu ifade eden Tolgahan Erdoğan konuya dair şunları söyledi:

“Ben bununla ilgili hatta şunu söyledim; Ümit Özdağ geçtiğimiz hafta internette bir yayın yaptı, 1.500-2.000 kişi vardı, aynı hafta Muharrem Bey İzmir’de bir miting yaptı, 200-300 kişi vardı. Bu ortamlarda kararsız diyebileceğimiz, Z kuşağı diyebileceğimiz gençler, sizi tanımayanlar, oy vermeyi düşünmeyenler var. Faydalı olduğunu düşündük ancak genel başkan bu noktada, 'bunlar boş işler, bunlarla vakit kaybetmeyin' dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde 5 milyonluk mitingler vardı doğru ancak o günkü hava öyleydi. Şu anda artık öyle kalabalık mitingler, bizim gibi partiler için çok zor.”

Sohbet odasındaki küfürler

Memleket Partisi'ne ve ülke gündemine dair meseleleri konuştukları “Memleket Gündemi” adlı Twitter’daki sohbet odasının yöneticiliğini de yapan Tolgahan Erdoğan, yayın sırasında partinin Erzurum İl Başkanı Serhat Can Eş’in galiz küfürlerine maruz kalmıştı. Erdoğan, bir anda Twitter’da Türkiye gündemine oturan kaydı ve sonrasında parti sözcüsü Gaye Usluer’in yaptığı açıklamaları değerlendirdi:

“Kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilidiğim için, il başkanının partiye maddi imkan sağlaması, finansman sağlamasını da göz önünde bulundurup ona sahip çıkıp, beni önemsemiyor ancak ben partiye üye olmayan sade bir vatandaş da olabilirdim. İYİ Parti’de Lütfü Türkkan’ın yaşadığı süreci hatırlayın. Yoldan geçen bir vatandaş da olabilirdim. İl başkanının hakaretlerini, küfürlerini meşrulaştırması doğru değil. Biz buna itiraz ettik. Hele ki bunu bir kadının, bir annenin savunması bizi çok derinden yaraladı. Bu şahısla ilgili herhangi bir kovuşturma yapmayıp, ki bir değil iki değil üçüncü vakası bu kişinin, hatta daha önce de Twitter’da parti meclisi üyelerine küfür etmişti, sahip çıkılması üzücü.”

"Parti'den kendisine giden para belli"

Hakan Bayrakçı’nın araştırma şirketi SONAR’ın, Memleket Partisi’nin oy oranlarını olduğundan 3 kat fazla, %3,1 oranında gösteren bir anket hazırladığı iddia eden Tolgahan Erdoğan konuya ilişkin şunları söyledi:

“Mahkemeye de vermeyeceğim diyor. Çünkü mahkemeye verirse o para alışverişleri ortaya çıkacağı için, kendisi de bunu çok iyi bildiği için, bununla ilgili tabi ki mahkemeye gidemez. Keşke mahkemeye verse de o para alışverişlerini biz de döksek. Partiden kendisine giden para belli, 120 bin veya 150 bin TL gibi bir rakama sipariş anket yaptırdığını parti MYK’sı biliyor. Bu da biz disiplinde olduğumuz için kulağımıza gelmişti. Anket bitmişti. Aslında hakiki bir anket de yok, tamamen masa başında yapılmış bir anket. Yarın yayınlayacaktı normalde. Bir haftadır bekletiyor.”

"Bu şahıs bizden çok kendi partisini sabote etmek istemiş"

Vaziyet’in ulaştığı Hakan Bayrakçı, Erdoğan’ın iddiasına yanıt verdi:

"Bir senedir partilerin oy oranlarına dair anket yayınlamadık ve bir süre daha yayınlamayacağız. Daha ortada anket yokken şaibesi, dedikodusu ve tartışması başlamış. Bir de açıklasak, yayınlasak… Değer mi bu rezaletlere? Oranları kendimiz biliriz, kimseyle de paylaşmayız en iyisi. Bu beyin iddiasında da ayrı saçmalıklar var. Hadi biz bir delilik yapıp 35 yıllık bir SONAR’ı rezil etmeyi göze aldık diyelim. Düşünsenize 1’i 3 yapmak için size kim kaç lira öder? İddiaya bakın! Bir çok anket firmasının %1.2 civarı bulduğu Memleket Partisi'ni biz % 0.5 veya %2 bulsak bunu hiç çekinmeden açıklarız. Ama ortada açıklanacak rakam yokken bu ne garip bir iddiadır, ne açıklayacağız? Bu biri üç yapma saçmalığı nereden çıkıyor, nereden çıkmış? Bunda sanırım başka bir iş var. Bu şahıs bizden çok kendi partisini sabote etmek istemiş."

 

 

İlgili Haberler