Incel – Fakecel gerilimi ve kadınlara yönelik tehdit ihtimali
Incel – Fakecel gerilimi ve kadınlara yönelik tehdit ihtimali
Sosyal medyanın yeni gündemi: "Incel"

Özellikle Reddit ve Discord gibi platformlarda yaygın bir biçimde kullanılan ve yakın zamanda Twitter’da da yaygınlaşan bazı kavramlar ve gruplar, özellikle düzenli sosyal medya kullanıcıları arasında kullanılmaya ve hatta taraftar bulmaya başladı. "Atanmış cinsiyet", "toplumsal cinsiyet", "trans yarışmacıların kadınlarla aynı organizasyonlarda yarışması" gibi ana başlıkların ve 8 Mart’taki Gece Yürüyüşü’nde de tartışmalara sebep olan “TERF-Trans” geriliminin ardından son gündem “Incel” oldu.

Incel, basit anlamıyla “karşı cinsle hiçbir şekilde iletişim kuramayan kişi” anlamına geliyor. İngilizce “involuntarily celibate” kavramından türeyen “Incel”, aslında istemsiz bir durumda bekâr olunmasını ifade ediyor. Kavramın yaygınlık kazanmasında önemli platformlardan biri de Reddit. Reddit’teki Red Pill öğretisi, kadınların kutsallaştırıldığını düşünen ve buna karşı örgütlenerek kadınları aşağılayan bir topluluk. Kendilerini fiziki olarak yetersiz gören, aslında içlerinin iyi olduğunu düşünen ve kadınların her zaman fiziki özellikleri öncelediğini iddia ederek kadınlarla asla iletişim kuramayacaklarını düşünen Incel grubu, kadınlarla sağlıklı ve normal iletişim kurabilen erkekleri de “Chad” olarak nitelendiriyor. Ancak Incel gruplara göre içinde bulundukları "sevgisizlik" durumu yalnızca karşı cinse ve cinselliğe dair değil. Bazı Inceller, aileleriyle yaşadıkları problemleri, iş hayatlarındaki sorunları ve genel olarak yaşamlarındaki bütün problemlerin kaynağını kendi dış görünüşlerinde buluyor. 

Yazılımcılığın kadınlığı ve erkekliği

Incel grubunun nitelikleri ve savundukları, konuyu ister istemez kadınların ve erkeklerin hayattaki konumlarına da götürüyor. Zira bazı Incel gruplarının görüşleri, kadına yönelik şiddete ve baskıya kadar gidebilecek tetiklenmelere sebep olabiliyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde Twitter’da yaşanan bir tartışma da bu konunun gündeme gelmesine sebep oldu. S.T. isimli bir kullanıcı, “Yıl 2022, hala sadece erkeklerden oluşan yazılım konferansı var. 8 Mart diyoruz, kadınların görünür olması diyoruz, kime diyoruz?” paylaşımını yapınca konu iş hayatında kadının ve erkeğin konumuna kadar geldi. Y.T. isimli bir yazılımcı da “Eğer yazılım sektöründe kadınlara yapılan pozitif ayrımcılık bırakılır ve gerçek eşitlik sağlanırsa işsiz kalırsınız haberiniz olsun. Bazı cümlelerim size hadsiz gelebilir ama bunlar gerçekler” yorumunu yapınca “Incel” olmakla suçlanacağı bir süreci başlattı. Konu, Ekşi Sözlük’te “Feminist Yazılımcılar” başlığıyla tartışıldı.

Incel’den Fakecel’e gerilim noktaları

“Incel” tartışmasında ise ilginç bir durum yaşandı. Aslında Incel konusunun gündem olmasını sağlayan da Twitter’da yaşanan bir tartışma oldu. Kendisini “Incel” olarak nitelendiren bir kullanıcı, kadınlarla iletişim kurabildiğini ve hatta bir kadınla cinsel birlikteliğinin olduğunu ama kadının ilişki sırasında ve sonrasında kendisine dominant davrandığını aktardı. Fiziki açıdan kendini beğenmeyenlere karşı vücut geliştirdiğini belirten kullanıcı, Incel grubu tarafından “Fakecel” olmakla suçlandı. “Fakecel” olmakla suçlanan kullanıcıya tepki gösteren bir başka “Incel”, “Hala kendime gelemedim, yediğim yemeği kustum şu an battaniyeye sarılıp chad videoları izliyorum. Bu iğrenç bataklıktan çıkmanın yolu ya intihar ya da savaşmak” yazdı. Kendisini “KHHV” yani “Kissless, Handholdless, Hugless Virgin” olarak tanımlayan kullanıcı, “Önce hangisi idam edilecek” başlığıyla bir anket de açtı. (Incel gruplar farklı kodlamalar kullanıyor. “Alpha Fux Beta Hux” olarak tanımlanan “AFBB”, “Yüksek statüye sahip ‘Alfa’ erkeklerle çıkan, ancak çekingen bir ‘Beta’ ile evlenecek bir kadın” olarak tanımlanıyor. MGTOW, NAWALT, HB, MMSL gibi farklı kodlar da mevcut.) Anketin iki seçeneği var: “Fakeceller” ve “Zencilerle yatan kadınlar”. Siyah bir erkekle birlikte olan beyaz kadının bulunduğu bir videoyu da “Aryan genlerini bir negroid ile karıştıran her beyaz kaltak ölümü hak ediyor” mesajıyla paylaşan şahsın yazdıkları, Twitter’daki bir sohbet odasında da gündeme geldi.

Tetiklenme, profesyonel yardım ve kadına yönelik tehditler

Incel grupların kendi fiziki ve sosyal yetersizlikleri üzerinden kadınları da bir “tehdit” olarak hedef alma ihtimali, kadına yönelik erkek şiddetine dair yeni tartışmalara da sebep oldu. Kendini Incel olarak tanımlayan bir Twitter kullanıcısı, “Kadınlarla ilgili bir düşmanlığımız yok. Sadece şu problem var. Biz mevcut duruma karşı çıkıyoruz. Ve karşı çıkarken de bazen söylemlerimiz ağır olabiliyor. Onun dışında bir de konu sevgiyle çözülecekse; sevgi verilmiyor ve ‘sevgi vermek zorunda mıyız?’ diyorlar. Sonra diyorlar ki ‘sizin sevgi göstermeniz lazım’. Ben sevgi göstersem bile biyolojik ve fiziksel olarak görülmeyen bir insanım. Görülmeyen bir insanın sevgi göstermesi tamamen boşa kürek çekmektir. Bizi istemeyen insanlar var. Burada konuşan kadınlar da bunu belli ettiler. Ben en dipte ve en köşeye itilmiş insanım şu an. Ses çıkarmam engelleniyorsa ben buna karşı çıkar ve dur derim. Bu da en büyük hakkım. Daha demin biri çıkıp, ‘sen ezilsen bile ezme’ dedi. Zaten büyük problemler de sustuğumuz için olmadı mı? Ben, psikiyatrların ve sağlık kurumlarının Incelliği kabul edip bunun için çalışma yapması gerektiğini düşünüyorum. Burada birbirimizi sevmek gerekiyorsa, bizi reddeden insanların harekete geçmesi gerekiyor. Bunu sorgulamaları gerekiyor. Bireyler görünümü ile ağırlanır, karakteri ile uğurlanır” dedi.

Psikolojik tedavide ilgi görmemekten şikâyet eden Incellere karşı bazı kullanıcılar tedavinin gayet mümkün ve etkili olduğunu, ilaçların değişebildiğini ve sürecin uzun ve sancılı olduğunu aktardı. Inceller ise süreçte “kobay” olarak kullanılmaktan şikâyetçi. Bu açıdan kendilerini “dezavantajlı grup” olarak tanımlıyorlar.

“Birini dış görünüşünden dolayı ayırmak kesinlikle faşistlik”

Bazı kadın kullanıcılar da bu durumu eleştirerek, hak arayışı ve mücadelesi içinde olmaktansa Incellerin süreci zorbalığa ve kadına yönelik şiddete evirmeye çalıştıklarını belirtti. Kadın bir kullanıcı, “Bir arkadaş konuştu az önce. Incel olup daha sonra çıkanlardan, bir kadın tarafından ilgi görmüş. Fakecel. O da ‘tip her şeydir, sadece tipinizi düzeltmelisiniz’ tarzında tehlikeli bir konuşma yaptı. İnanılmaz mücadele edilmesi gereken bir düşünce bu da. Tamamen hak arayışı içinde olmak yerine inanılmaz zorbalaşan bir kitle var. O saatten sonra ‘karşılıklı anlayalım’ noktasına gitmiyor. Kadınlar tarafından anlamaya çalışılacak bir yan kalmıyor” dedi.

“Baran” isimli bir Incel ise “Ben de bir Incelim ve Türkiye’deki Incel oluşumuna da üyeyim. İlk başta şunu söylemek istiyorum. Konu sürekli kız arkadaş bulma ve cinsellik üzerinden döndü. Incelliğin en başta eleştirdiği şeylerde şu da var: Sadece dış görünüşleri yüzünden bazı erkeklerin suç işleseler bile aklanmalarının istenmesi. Mesela internette bu tür şeylere çok denk geliyoruz. Bir suçlunun dış görünüşü güzel olursa bazı insanlar onun aklanmasını istiyor. Ama suçlu, dış görünüşü beğenilmeyecek biriyse ona daha fazla yükleniyorlar. Bu çok yanlış ve eğitimsizlikten kaynaklanıyor. Sevgili ve cinsellik meselesini geçtim bu şekilde davranmak insanlık dışı. Ben şu anda 21 yaşındayım. Bizim yaşıtlarımızda bu durum çok arttı. Görünüşçülük çok arttı, buna da çok denk geldim. Herkeste var bu. Fakat Incel grubunun saldırganlığına ben de asla destek vermiyorum. Bu durumu ortadan kaldırmak için, saldırganlık yapmadıkları sürece Incellerin gruplaşmasını doğru buluyorum. Birini dış görünüşünden dolayı ayırmak kesinlikle faşistlik” ifadelerini kullandı.

Incel kullanıcının bu sözlerine bir başka kullanıcı, “O zaman siz de feministlerle mücadele edeceğinize tıpkı feministler gibi toplumsal güzellik yargılarına karşı mücadele edin. Niye hedef gösteriyorsunuz?” dedi. Bir başka Incel, “Toplumsal güzellik yargılarıyla mücadele etmek demek doğayla mücadele etmek demek, o bizim seçtiğimiz bir şey değil. İnsan beyni böyle işliyor. Biyolojik hayvanız çünkü özümüzde” dedi. Baran ise “Herkes hayvan gibi davranıyor, biz bunu eleştiriyoruz işte. Eğitimsizliklerinden insanları dış görünüşleri kötü diye aşağılıyorlar” dedi.

Twitter’daki sohbet odasında saatlerce süren tartışmalar, bir uzmanın yayına bağlanması ve tartışmaların Inceller açısından tetiklenmeye sebep olabileceğine dair uyarısının ardından sona erdi.

 

İlgili Haberler