Yeni Zelanda Saldırısında Alt-Right ve Rusya Bağlantıları
Yeni Zelanda Saldırısında Alt-Right ve Rusya Bağlantıları
Yeni Zelanda'daki vahşette 50 insan hayatını kaybetmişti.

EMRAH ECE

Twitter: @Trodlabundin

Cami tarayan delinin benzerlerinden Bulgar sınırını geçer geçmez tüm Slav memleketlerinde zibilyon tane var, ormanlarda rambo gibi kütük kaldırıp indiriyorlar. Motorsiklet grupları vs şeklinde paramiliter gruplar oluşturuyorlar, Rusya bunları tüm doğu Avrupa'da etkin kullanır. Slav ırkçısı bu marjinal tipler Rusya'nın güdümünde Kırım işgali sırasında da sokaklardaydılar. Bunlar aynı cami basan terörist gibi silah kullanmayı profesyonel olarak bilen adamlar hepsi kendi kendini gerilla gibi yetiştiriyor.

Saldırgan 4chan ve 8chan adlı siteleri aktif kullanıyor. Bu siteler genellikle ruhsal sorunları olan, tipinde dahi bozukluk yansıyan, kadınlarla iletişim kuramayan, antisosyal, temel iletişim becerilerinden yoksun 30 una gelse bile hala bir cinsel deneyim dahi yaşayamamış, genellikle ailesiyle yaşayan nadiren iş bulan birey olabilen, tecavüzü hak görecek kadar kadın düşmanı ve pedofili seviyesinde, japon animeleri izleyen ve cosplay denen anime kostümü yapan topluluklara pedofili yüzünden ilgi duyup bunları taciz eden, aşırı derecede ırkçı, temelsiz ideolojileri ve ırkçı davranışları olan insanlardan oluşuyor.

Amerikada bu tiplere incel deniyor. İlk olarak ABD'de Elliot Rodger denen, zengin ama sorunlu, 21 yaşına gelip hala bakir olduğu için psikolojik sıkıntılar yaşayan (daha önceden de var bu sıkıntılar) bir elemanın okuduğu üni kampüsünü otomatik tüfek ve arabayla basıp katliam yapmasıyla ortaya çıktılar. Kendisi saldırıyı yapmadan önce 4chan adlı sitede manifesto yayınladı, saldırıyı yaparken polis tarafından öldürüldü. 4chan isimli sitede ise kendisi ilah gibi görüldü. Bir süre sonra Kanada'nın Toronto kentinde yine 4chan kullanıcısı Alek Minassian, bu sefer profesyonel asker olan bir kişi kadın düşmanlığı ve bakir kalma motivasyonuyla saldırı yaptı, bu saldırı daha kanlı ve profesyoneldi. Bu adam da saldırıyı yapmadan önce 4chan forumlarında Elliot Rodger'ı önder olarak gördüğünü ve saldırıyı ona adadığını paylaştı Geçtiğimiz sene ABD'de sinagog basan bir kişi de aynı şekilde 4chan kullanıcısı, komplo teorilerini bozma amacıyla gerçekleştiriyor saldırıyı. 

 

Alt-Right denilen yani açılımı Alternative Right olan ve Türkçesi Alternatif Sağ Fraksiyonu olarak çevirilebilecek bir ideolojinin destekçisi bu insanlar. Alt Right eski nazi ve pagan sembolizmini sık kullanıyor, anti semitistler, göçmen sorunlarını öne çıkarıp müslümanlardan da nefret ediyorlar. Kendilerinden olmayan siyahi ve beyazlara da saldırı yapmaktan pek çekinmiyorlar. Erkekliği yüceltip kadın düşmanlığı konusunda doktrinler yazıyorlar -Red Pill, MGTOW- gibi. Bu doktrinleri okuyanlar Genelde vücut geliştirmeye yöneliyorlar kadınlara alımlı görünmek için. Bir kısmı da eşcinselliğe yöneliyor ama genelinin sonu ya bir şiddet eylemi ile ya da intihar ile bitiyor. Alt-Right denen ideoloji komünizm ve nazizmin karışımı gibi bir şey, doğayı korumak önemli, geleneksel aile düzenini savunuyorlar, şirketlerin dünyayı yönettiğine ve bunları da yahudilerin kontrol ettiğine inanıyorlar. Saldırılarının motivasyonları arasında ırkçılık, kadın düşmanlığı, toplum tarafından kabul edilmeme gibi etkenler yatıyor. Alt Right oluşumlar özellikle avrupada açık açık rusyadan fonlanıyor. Ukraynaya gidip savaşa rus kuvvetlerinin arasında katılan üyeleri dahi var. Rusyayı yeni dünyanın önderi, ortodoks hristiyanlığı yayıp dünyayı cennete çevirecek bir kuvvet olarak görüyorlar. Gerekçeleri ise rusyanın eşcinsellere izin vermemesi, geleneksel aile yapısına sahip olması vb. Batı kuvvetlerinin eşcinselliği bilerek yayıp gerçek erkeklerin kökünü kurutmak için çalıştığını düşünüyorlar. Bu yüzden ABD ve AB karşıtları. Trump'a söveni bile var içlerinde. Yeni Zelanda saldırısını yapan eleman 70 sayfalık manifestosunda Alexander Dugin çevresinin yaydığı ekolojik faşizm, arapların kendi topraklarına dönmesi gerektiğini savunuyor. Ayrıca slav ırkçıları gibi istanbulu ele geçirme ve camilerden arındırma görüşünün önemli savunucusu. Slavların istanbulu ele geçirip ortodoks hristiyanlığın merkezi yapma ve adını Tsargrad olarak değiştirme ülküsünden etkilenmiş. İlginç şekide Sağ veya Sol grupların da aynı amaç için birleşmesi gerektiğine inanıyorlar. Zaten manifestosuna da Osmanlının Ruslara yenildiği savaşı ve Bulgarlara yenildiği savaşları yazmış. Rusların kırım müdahalesinden sonra tüm balkan ve slav ülkelerinde ortaya çıkan, çatışmalara ve pogromlara katılan, motor çeteleri, dini çeteler de bir yandan türüyor. Bunlar da internetten değil ama kendi aralarında barlarda, kiliselerde, okullarda örgütleniyorlar. Çoğu rusya ile illegal iş yapıyor ve rusyaya bağlanma gibi bir amaçları var.

Yeni Zelanda saldırısını gerçekleştiren teröristin ceketindeki simgeler:

Black Sun / Kara Güneş:

Black Sun yani Kara Güneş, Kökenleri Nazi Almanyası'na dayanan, Nazi simgelerinden esinlenen Neo Nazi yapımı bir simge. Bu simge genellikle Alt – Right denilen aşırı sağcı oluşumlar, çeşitli yeraltı kültürleri tarafından global bir şekilde kullanılmaktadır. Bu simge görüldüğü gibi saldırganın hücum yeleği veya çelik yeleğinin göğüs hizasında görülüyor.

Kelt haçı:

Çok eski simgelerden olan kelt haçı, Kara Güneş ile beraber saldırganın yeleğinde kolye/dogtag biçiminde görülüyor. 

İlgili Haberler