Medya Öperse Öldürür
Medya Öperse Öldürür
"Meşhur İngiliz gazetesi Independent, Suudi Arabistan sermayesiyle Türkiye’de yayına başladı."

FERİDUN NİŞANCI

Medya Öperse Öldürür

Türk basını sokaktan çekilip plazalara hapsolmanın bedelini ödüyor. Siyasi baskılar, sermaye gruplarının binbir dengeli patronajı zurnanın son deliği. “Gazeteci milleti” (Hasan Cemal’in tabiridir) merdiven çıkmayı bırakıp asansörlere ve asansör dedikodularına esir olduktan sonradır ki hükümeti de vurdu, holdingleri de vurdu, velhasıl-ı kelam gelen vurdu giden vurdu. Dayak yemenin bir onur olduğunu İncil’de görürüz, İsa’ya “Diğer yanağını uzat” emri verilmiştir. Fakat İsa’nın yanında sadık dostları vardı, bilirsiniz: Havariler.

Her biri haberciydi, aldıkları bilgileri İsa çarmıha aynı çiviyle dört kez çakıldıktan sonra dünyaya duyurdular.

Yahuda hariç. Hain sayılmazdı, sadece olan bitenin daha farklı şekilde çözüleceğine inandırılmıştı. Romalılara, “Yarın meydanda onu öpeceğim, öptüğümde harekete geçip yakalarsınız.” demişti, sonrasında olanlar malumunuz. Bizim havarilerimizden yani habercilerimizden birçoğu birer Yahuda. Halka verdikleri öpücük ihaneti peşinden sürüklüyor. Canlarıyla, kanlarıyla, ruhlarıyla iktidara teslim olmuş, işin acısı, yaptıklarının, söylediklerinin mutlak doğru olduğuna inanmış Yahudalar halkı şeytani bir şehvetle öpüyorlar.

Halil İnalcık, İlber Ortaylı gibi muteber tarihçiler, Osmanlı İmparatorluğu’nun 3. Roma olduğunu iddia etmişlerdir. Kulağa çok hoş gelen, insanı gururlandıran bu tespitin karanlık yönlerini içeren bir devamı da var. Roma bugün fiilen mevcut olmasa da iktidardadır, miras bıraktığı bürokrasiyle, ayak oyunlarıyla, merkeziyetçiliğiyle her iktidar biraz Roma’dır. Çok değil 40 sene öncesine dek nispeten özgür, kamu yararına haberler yapabilen basına, “Bize halkı göster, onu öperek mimle, gereğini yapacağız” diyorlar. Basın ise para hırsıyla, kurum içi ayak oyunlarıyla, haberden ve insandan uzaklaşan kof kibriyle hiç sesini çıkarmadan zehirli rujunu sürmeye başlıyor. Halk ise boğazına kadar battığı dertlerinin peşinde, öpüldükten sonra yerlerde sürükleneceği meydanda sağa sola koşturmaya devam ediyor. Sorsanız kimse hain değil, ne Romalı muktedirler, ne güçlüler, ne yargıçlar ne de Yahuda. Üstelik biraz zorlarsanız hepsi birleşirler, halkı günah keçisini tayin edip aslanların önüne atarlar.

Özetle, anamızı öpen kadı, kimi kime şikayet edeceksiniz?

*

Meşhur İngiliz gazetesi Independent, Suudi Arabistan sermayesiyle Türkiye’de yayına başladı. Editör, muhabir kadrosu, (En azından tanıdıklarımız) ülkemizde görece hür basın olduğu yıllarda yetişmiş, güzel iş çıkaran insanlar. Independent sadece bir örnek. Türk basınının emektar “Havarileri” yıllarca çalıştıkları köklü kurumlar birer birer tarihin tabutuna konunca BBC’den Sputnik’e, Deutsche Welle’ye hatta Çin Radyosu’na kadar, envai çeşit yabancı kurumda çalışmak mecburiyetinde kaldılar. Halk ise kendisini öperek zehirleyen bir avuç azgın muhbir Yahuda’ya yanağını uzatmak zorunda.

İlgili Haberler