Süper Lig ilk yarı değerlendirmesi
Süper Lig ilk yarı değerlendirmesi
2016-2017 futbol sezonun ilk yarısı 26 Aralık 2016 akşamı oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe karşılaşmasıyla sona erdi. Bu yazıda, sezonun ilk yarısının genel olarak bir değerlendirmesini ve ikinci yarıda bizi nelerin beklediğine dair tahminl

2016-2017 futbol sezonun ilk yarısı 26 Aralık 2016 akşamı oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe karşılaşmasıyla sona erdi. Bu yazıda, sezonun ilk yarısının genel olarak bir değerlendirmesini ve ikinci yarıda bizi nelerin beklediğine dair tahminlerimizi yapacağız.

Medipol Başakşehir, şüphesiz ilk yarının en başarılı ve hakkı teslim edilmesi gereken takımı. Mağlubiyetsiz tek takım olan Başakşehir, 16 maçta 10 galibiyet 6 beraberlikle ligin ilk yarısını 36 puanla üç büyüklerin önünde zirvede tamamlayarak önemli bir başarı elde etti. Abdullah Avcı’yı kendi oyun planına sadık bir takım yaratarak bu başarının mimarı olarak tarif etmenin yanı sıra, saha içinde de Emre Belözoğlu’nun organizasyon yeteneğini bu sonucun ortaya çıkmasındaki en büyük etken olarak söyleyebiliriz.

Beşiktaş’a gelecek olursak, geçen sezonla kıyaslandığında ciddi bir performans düşüşü içinde olmasına rağmen zirvenin ortağı olduğunu görüyoruz. Bu düşüşte, bu sezon şampiyonlar liginde oynamalarının yanı sıra Sosa-Gomez ikilisinin takımdan ayrıldıktan sonra yerlerinin tam olarak doldurulamamasını gösterebiliriz. Her ne kadar düşüşte olsalar da futbol oynayarak ve rakibi ablukaya alarak maç kazanmaya çalışan takımlar arasında tartışmasız ilk sırada olduğunu da söylemeliyiz.

Teknik direktör Riekerink çok tartışılsa da Galatasaray’ın ilk yarı aldığı puan oldukça değerli. Öyle veya böyle kazandıkları maçlarla ligin ilk yarısını Başakşehir ve Beşiktaş’ın ardından üçüncü sırada bitiren Galatasaray’da Yasin ve Bruma takıma verdikleri skor katkısıyla öne çıkan oyuncular durumunda.

Portekizli teknik adam Vitor Perreria’nın bıraktığı enkazı devralan Hollandalı teknik direktör Advocaat’ın Fenerbahçe’si ise beklentilerin üzerinde bir performansla ilk yarıyı tamamladı. Özellikle Konyaspor deplasmanında alınan üç puanla başlayan çıkış, en son oynanan Trabzonspor karşılaşmasına kadar ufak-tefek kazalarla devam etti. Lider Başakşehir’ın beş puan gerisinde ilk yarıyı tamamlayan Fenerbahçe’de bir düzenin oturduğu ve Advocaat’ın yaptığı oyuncu tercihleriyle hem kendi oyuncularını hem de ligimizi tanıdığı rahatlıkla gözlemleniyor.

Performans ve potansiyelleri ile ikinci yarıda da bu dört takımın şampiyonluk yarışı içinde olacağını, en az hata yapmanın tek başına yeterli olmayacağının, psikolojik olarak da şampiyonluğa hazır olan takımın ipi göğüsleyeceğini söyleyebiliriz. Bu noktada Başakşehir’in üç büyük takımla girdiği yarışta vereceği reaksiyon önemli olacaktır. Öte yandan, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın Avrupa liginde kat edecekleri mesafe, Galatasaray’ın yönetimsel sıkıntılarını aşması halinde göstereceği performans da şampiyonluk yarışındaki durumda dikkat çekici gelişmelerin yaşanmasına neden olabilir.

Devre arasındaki transfer dönemi de bu dört büyük takım için büyük önem arz etmektedir. Kadro derinliği açısından Başakşehir ve Galatasaray’ın, oyuncuların mevkileri ve kadro mühendisliği açısından da Fenerbahçe’nin ciddi transferlere ihtiyacı olduğu şüphesizdir. Mevcut kadrosu göz önünde bulundurulduğunda en az transfere Beşiktaş’ın ihtiyacı varmış gibi gözükse de yapılan açıklamalardan anladığımız kadarıyla 2-3 transferinin yapılacağı yönünde.

Şampiyonluk yarışında bir diğer önemli husus maalesef hakemler. Sezon başından bu yana “gördüğünü değil düşündüğü çalan” bir hakem profilinin oluşması ikinci yarı için büyük soru işaretlerine gebe. Özellikle Beşiktaş maçlarındaki hakem yönetimleri büyük tartışmalara yol açarken, aleni bir şekilde Beşiktaş’ın hakemler tarafından kollandığı futbol dünyasında gözlemlenen bir durum olarak ortaya çıkmış durumda. Sezonun ilk yarısındaki hakem yönetimleri ikinci yarı normale dönmezse başta Fenerbahçe ve Galatasaray olmak üzere diğer takımlar kazan kaldırabilir Merkez Hakem Komitesi’ne.

Ligin ikinci yarısında Konyaspor, Gençlerbirliği ve Gaziantepspor’un çıkışa geçerek dengeleri değiştirebileceğini, Trabzonspor’un toparlanmasının da zor gözüktüğünü ifade edebiliriz. İlk yarıda oluşan puan durumundan düşme hattında büyük rekabetin yaşanacağını, ligde kalmak için son dakikaya kadar mücadele edecek takımların alacakları puanlarla şampiyonluk yarışındaki takımlara çelme dahi takabileceği söylemek yanlış olmasa gerek.

Hakemlerin değil güzel oyunun ve oyuncuların konuşulduğu bir ikinci yarı temennisiyle…

İlgili Haberler