Şevket Apuhan yazdı: "Bu Referandumun Kazananı Ne 'Evet' Ne 'Hayır' Olacak
Şevket Apuhan yazdı: "Bu Referandumun Kazananı Ne 'Evet' Ne 'Hayır' Olacak
1 Kasım 2015 seçimlerinden MHP Milletvekili adayı da olan ekonomist Şevket Apuhan, 16 Nisan referandumunu değerlendirdi.

Her seçim ortamında olduğu gibi Türkiye 16 Nisan öncesinde de kutuplaştı. 

Her seçim öncesinde olduğu gibi, devleti yönetenler "Hayırcılar, FETÖ, PKK ve IŞİD'le aynı saftalar" çıkışlarıyla ülkeyi gerdiler. Oysa daha önce HDP ve PKK ile aynı çizgide olmakla suçladıkları MHP'nin bugün kendilerine verdiği desteği düşünerek, bu kutuplaştırıcı siyasete başvurma hatasına bir kez daha düşmemelerini beklerdik. 

Bakanımızın nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hollanda'da küçük düşürüldü. Avrupa ülkeleri, ülkemize bir itibar suikastı gerçekleştirme noktasında resmen anlaştılar. İktidar ise içeride puan toplamak için, bu suikastın üzerine gidiyor. 

PKK, Amerika ve Rusya'nın desteği ile devlet kuruyor. Kıbrıs'taki Türk varlığı, adadan silinmek isteniyor. 

Ekonomi "Darlık Fonu"na kadar düştü. Faiz de yüksek, enflasyon da; işsizlik de, kur da... 

Hepsinden önemlisi FETÖ tam köşeye sıkıştırılmışken, referandum sürecinin başlamasıyla birlikte derin bir nefes aldı. Bahai Fethullah'ın hezeyanları yine sosyal medya da ve haber sitelerinde karşımıza çıkmaya başladı, örgütün sesi yine yükseldi. 

Türkiye'yi yönetenlerin dikkatini çekti mi bilinmez ama 15 Temmuz gazisi, Emniyet Müdürü Mehmet Fatih Eryılmaz'da dün bu konuda ciddiye alınması gereken uyarılarda bulundu. 

Kendi ülkesinde yüzde 52 oy alarak seçilmiş bir Cumhurbaşkanı, Avrupa tarafından referandum sonucu beklenmeden diktatör ilan edildi. Avrupa devletleri, kamuoylarına Erdoğan'ın diktatör olduğu konusunda sistematik bir zihinsel müdahalede bulunuyorlar çünkü Erdoğan'ı Saddamlaştırmak; Türkiye'yi Iraklaştırmak istiyorlar. Erdoğan ise hiçbir muhalif sese tahammül etmeyerek, bu konuda da Batı'nın ekmeğine yağ sürüyor. 

Referandumda "Evet" çıkması durumunda Türkiye'de ne kadar terör örgütü varsa, hepsini özgürlük savaşçısı, demokrasi aktivisti ilan edecekler.

"Evet" diyenlerle "Hayır" diyenler şimdiden birbirlerine küstüler, akrabalar arasında dahi sinirler gerildi, yumruklar sıkıldı.

Sonuç olarak bu referandumdan "Evet" çıkma ihtimali sıfıra yakın ancak Türkiye'nin geldiği nokta itibariyle "Hayır"ın kazanacağını söylemek de artık çok zor. 

Sonuçlar açıklandığında ise kimse, "Benim tercihim kazandı" diye sevinmesin zira sandıktan çıkan sonuç ne olursa olsun, bu referandumun kaybedeni şimdiden Türkiye olmuştur. 

Bir Azerbaycan şarkısında seven, sevdiğine "Hiç küsmenin yeridir mi?" diye sitem eder. İnsan gerçekten de sormadan edemiyor: "Şimdi küsmenin, bölünmenin, ayrışmanın zamanı mıydı?" 

İlgili Haberler