Euroleague ilk yarı değerlendirmesi
Euroleague ilk yarı değerlendirmesi
Avrupa basketbolunun en üst seviye organizasyonu olan Euroleague’de 15 hafta süren ilk yarı tamamlandı. Resmi olarak “ilk yarı” kelimesi kullanılmasa da teknik açıdan durumun bu şekilde olduğu herkesin malumu. Yenilenen formatıyla epey zo

Bu yıl uygulanmaya başlanan yeni format, 16 takımın yer aldığı ve klasik lig usulü karşılaşmaların oynandığı 30 haftalık bir maraton şeklinde tasarlanmıştır. 30 haftalık maratonu ilk 8 içinde bitiren takımlar sıralamalarına göre birbirleriyle eşleşerek çeyrek finalde karşılaşacaklar. Ondan sonraki kısımda değişiklik yok. Final Four (yarı final+final) haftasıyla sezon bu yıl İstanbul’da tamamlanacak.

Gelelim 15 haftanın kısa bir değerlendirmesine ve temsilcilerimizin son durumuna.

Geçen yılın şampiyonu CSKA Moskova sezonun ilk yarısını 12 galibiyet 3 mağlubiyetle lider bitirdi. 3 mağlubiyetin ikisini geçtiğimiz iki haftada peş peşe Fenerbahçe ve Kızılyızdan’dan alan CSKA, bu sezon da şampiyonluğu en büyük favorilerinden. Geniş kadrosu, oynadığı hücum ağırlıklı basketbolu ve tecrübeli-yetenekli oyuncu profiliyle muhtemelen normal sezonu da ilk sırada bitirecek. CSKA’yı Real Madrid, Olimpiakos ve Baskonia 10’ar galibiyetle izlerken, 9’ar galibiyetle Panathiniakos ve Fenerbahçe de bu üç takımı takip etmektedir.

15 haftalık ilk yarı performanslarına baktığımızda; herkesin herkesi yenebilecek bir akşamı olduğunu, iç saha maçlarının uzun maratonda büyük önem taşıdığını, geniş kadroya sahip olmanın ve atletizmin ciddi fark yarattığını görmekteyiz.

Örneğin, temsilcilerimizden Fenerbahçe’nin dar rotasyonla oynamasına ve atletizmi öne çıkararak oynayan takımlara karşı zorlanmasına da hepimiz şahit olduk. Geçen yıl finalde CSKA’ya son topta kaybeden Fenerbahçe’de bu yıl bir düşüş ve konsantrasyon problemi olduğu tartışmasızdır. Oyuncuların performası, sanki bir anca önce yeniden bu yıl oynanacak final maçını bekliyormuşlar da bu oynadıkları maçlar birer formaliteden ibaretmiş gibi gözüküyor. Avrupa’nın en üst seviye organizasyonunda böyle düşünerek hareket etmek ve maçlara çıkmanın cezası ağır olur. Tecrübeli antrenör Obradoviç’in bu durumun farkında olduğunu maçlardan sonra yaptığı basın toplantılarından anlıyoruz. Her şeye rağmen, Fenerbahçe yapacağı 1-2 transferle ve ikinci yarı sahip olduğu fikstür avantajıyla sezonu ilk 4 içinde bitirme avantajına sahip gibi görünüyor.

Temsilcilerimizden Darüşşafaka Doğuş ilk yarıyı 8 galibiyet 7 mağlubiyetle 7.sırada tamamladı. Oyuncusundan teknik ekibine kadar bir proje çerçevesinde kurulan ekibimizin elinde bulunan geniş kadro bu ligi taşımaya yeter gibi görünüyor. Büyük olasılıkla normal sezonu ilk 8 içinde bitirecek Daçka’nın çeyrek finalde eşleşeceği takım geleceğini tayin edecek.

Anadolu Efes’in son yıllarda sergilediği istikrarsız performansının bu yıl da devam ettirdiğini görüyoruz. İnişli-çıkışlı maçlar oynayan temsilcimizin ilk sekiz için iddiası bitmiş değil, ancak gösterdiği performans umut vaat etmiyor. Ancak, Efes’in kazanacağı/kaybedeceği maçlarla sıralamaya etki etme potansiyeline de sahip olduğunu unutmayalım.

Gelelim Galatasaray’a. Sezonun ilk yarısını 4 galibiyetle son sırada tamamlayan temsilcimizde işler pek yolunda gitmiyor. Kadro kalitesi ve oynadığı basketbol ümitlenmemiz için ışık vermiyor. İç sahada taraftar desteğiyle kazanılan maçların benzerini ikinci yarıda da görebiliriz. Galatasaray için şampiyonluk iddialı bir ifade olsa da Türkiye Basketbol Ligi daha gerçekçi bir hedef gibi duruyor kısa vadede.

Normal sezonun ikinci yarısında Maccabi Tel Aviv, Barcelona ve Bamberg yukarılara tırmanmak için bir yarışa girişeceklerdir. Ligi ilk dörtte tamamlamak için de kıyasıya bir rekabet olacağı kuşkusuzdur. CSKA, Real Madrid ve Fenerbahçe ilk dört için en büyük avantaja sahip takımlar. Bu arada normal sezonu ilk dört sırada bitiren takımların çeyrek finalde ev sahibi avantajına sahip olacağını hatırlatalım ki neden bu kadar üzerinde durduğumuz anlaşılsın.

16. hafta karşılaşmalarının bu hafta oynanacağı Euroleague’de 22.haftaya kadar ara bulunmuyor. Şubat ortasında verilecek bir haftalık aranın ardından uzun soluklu maraton devam edecek.

Temsilcilerimize başarılar dilerken, ara ara değerlendirmelerde bulunacağımızı da hatırlatalım.

İlgili Haberler